Wskaźnik GFR – co to jest?Nerki odpowiedzialne są za usuwanie nadmiaru wody i minerałów z organizmu oraz za wydalanie substancji szkodliwych lub nieużytecznych w postaci moczu. W medycynie, do oceny pracy nerek powszechnie używany jest wskaźnik GFR. Jest to skrót angielskiego wyrażenia „Glomerular Filtration Rate”, co można tłumaczyć jako współczynnik przesączania kłębuszkowego.

Wyjaśniając to sformułowanie można w uproszczeniu przyjąć, że przesączanie kłębuszkowe to objętość krwi, która została przefiltrowana przez kłębuszek nerkowy w czasie jednej minuty. Krew w kłębuszku przepływa przez specjalnie zbudowane naczynia krwionośne, które umożliwiają jej filtrację i przesączanie zbędnych substancji z krwi do systemu kanalików wyprowadzających mocz. Kłębuszek nerkowy wraz z systemem kanalików tworzy t.zw. nefron. W każdej nerce znajduje się ok. 1 miliona nefronów (rysunek 1).

 

Rysunek 1: Struktura jednego z około miliona nefronów, które odpowiadają za prawidłową pracę nerek (na podstawie: Drabczyk R: https://adst.mp.pl/img/articles/diagnostyka/klebuszek_nerkowy.jpg; Kokot F i Drabczyk R: https://adst.mp.pl/img/articles/chorobyudoroslych/budowa_nefronu.jpg).

 

GFR

 

Prawidłowy wskaźnik GFR mieści się pomiędzy wartością 90 a 120ml/min.

W praktyce klinicznej wskaźnik ten obliczany jest na podstawie stężenia kreatyniny w surowicy krwi w odniesieniu do wieku, płci, wzrostu i wagi pacjenta. Obliczony GFR pomoże Twojemu lekarzowi ustalić, czy masz zdrowe nerki, a jeśli nie, jaki jest stopień zaawansowania przewlekłej choroby nerek. To przyspieszy wdrożenie ewentualnego leczenia.

*Jeśli znasz swoje stężenie kreatyniny we krwi, możesz obliczyć wskaźnik GFR używając kalkulatora dostępnego na naszej stronie.

https://www.transplantologia.edu.pl/dla-pacjentow/kalkulatory/

Opublikowano: 3 maja 2020