Jak objawia się zakażenie COVID-19?Z uwagi na epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 oraz ryzyko rozwoju pełnoobjawowej choroby COVID-19, warto wiedzieć jakich objawów można się spodziewać i kiedy należy podejrzewać, że przyczyną naszych dolegliwości może być koronawirus.

Według danych, większość osób przechodzi chorobę łagodnie lub wręcz bezobjawowo (nawet do 85% zarażonych). Dlatego, nawet w przypadku braku objawów należy zachowywać niezbędne środki ochrony w celu uniknięcia ewentualnego zarażenia innych, będąc nieświadomym swojej choroby.

W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z niżej wymienionych objawów, należy skontaktować się telefonicznie z lekarzem pierwszego kontaktu. Trzeba jednak pamiętać, że o tej porze roku, obserwuje się częste zachorowania na wiele rodzajów infekcji poza koronawirusem, które mogą objawiać się w podobny sposób. Dodatkowo, każdy zauważony przez nas objaw może mieć także wiele innych, również nieinfekcyjnych przyczyn. Natomiast, proszę pamiętać, aby żadnego objawu nie bagatelizować! Należy zgłosić go lekarzowi oraz pozostawić do jego decyzji dalsze postępowanie.

Na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę?

Tabele przedstawiają procentową częstość występowania objawów wśród pacjentów (w zależności od kraju i źródła informacji).

 

 1. Objawy najczęściej występujące (typowe) przy infekcji SARS-CoV-2:

 

Kaszel (najczęściej suchy) 53-68%
Wysoka gorączka (tj. powyżej 38 stopni Celsjusza) 42-88%
Utrata lub zmiana węchu oraz smaku około 85%
Zmęczenie około 38%
Duszność około 19%

 

 1. Objawy występujące dosyć często (podobne jak przy zakażeniu grypą):

 

Ból gardła około 14%
Ból głowy około 14%
Bóle mięśni i stawów około 16%
Dreszcze około 11 – 21%

 

 1. Objawy występujące dużo rzadziej, ale które również mogą się pojawić:

 

Obecność gęstej wydzieliny z nosa około 33%
Nudności oraz wymioty około 5%
Biegunka około 4%
Krwioplucie około 1%
Podrażnienie oraz przekrwienie oczu około 1%
Uczucie zatkanego nosa około 5%
Zawroty głowy około 1%

 

 1. Inne objawy podawane przez pacjentów, bez określenia częstości występowania:
 • katar (wg. niektórych źródeł nawet u około 23% pacjentów)
 • utrata apetytu
 • utrata masy ciała
 • bóle brzucha
 • obrzęk węzłów chłonnych
 • wysypka
 • apatia
 • senność

Należy zaznaczyć, że objawy zazwyczaj pojawiają się między 5. a 6. dniem od zakażenia, ale mogą rozwijać się także od razu, tuż po zakażeniu, ale też i do 14 dni od niego!

U większości pacjentów występują objawy o małym lub średnim nasileniu, które nie wymagają ani hospitalizacji, ani specyficznego leczenia. Jednakże ciężko przewidzieć jak wiele z zakażonych osób będzie wymagać leczenia w szpitalu. Według dostępnych danych zakres ten waha się pomiędzy 2-25% w zależności od kraju.

Zapalenie płuc w przebiegu koronawirusa występuję u około 2% pacjentów i część z nich może być leczona w domu. Są jednak tak zwane objawy alarmowe, które jeżeli się pojawią, musza zostać zweryfikowane przez lekarza.

Są to:

 • duszność, tj. trudności w oddychaniu
 • nieustający ból w klatce piersiowej lub uczucie ucisku
 • wcześniej nieobserwowane splątanie, podsypianie lub niemożność wybudzenia
 • siność ust lub twarzy

Jeżeli pojawi się jakikolwiek z objawów alarmowych niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem!

UWAGA!

 1. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy zadzwonić do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej celem wyjaśnienia i zaplanowania, ewentualnego dalszego postępowania.
 2. Zawsze poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach w tym lekach immunosupresyjnych.
 3. Należy pamiętać o możliwości kontaktowania się ze Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w swoim województwie (lista stacji znajduje się pod linkiem – https://gis.gov.pl/mapa/ ).

Strona internetowa mazowieckiej stacji sanitarno- epidemiologicznej: http://wsse.waw.pl/kontakt/telefon-dyzurny

 1. Można również dzwonić na specjalną infolinięNarodowego Funduszu Zdrowia w celu uzyskania informacji o postępowaniu, w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.  Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590

Źródła:

 1. Strona z informacjami na temat kotonawirusa Uniwersytetu Johna Hopkinsa: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/coronavirus-facts-infographic
 2. Informacje i statystyki instytutu Roberta Kocha: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Steckbrief.html
 3. Dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/symptoms.html
 4. Raport WHO na podstawie przebiegu koronawirusa w Chinach: https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/who-china-joint-mission-on-covid-19-final-report.pdf

Opublikowano: 21 kwietnia 2020